Blue Monday - třetí pondělí v lednu - bývá označováno za nejdepresivnější den v
roce. Po vánoční euforii přichází realita nového roku a přidáme-li k tomu
pracovní stres nebo blížící se uzávěrky, není divu, že se toto pondělí stalo
symbolem lednové deprese. Ale jak na to, aby tento den nebyl tak
"modrý"?
Proč je naše nálada na bodu mrazu?
Po Vánocích často přemýšlíme o svých cílech a plánech. Mnohé z nás může tížit finanční situace po svátcích, únava z krátkých zimních dní nebo stres z blížícího se pololetního vysvědčení našich dětí. K tomu se mohou přidávat i dozvuky napjatých okamžiků z rodinných setkání a vyčerpání z celého období vánočních prázdnin. Tyto faktory mohou narušit naši psychiku a celkovou pohodu.
Jak si ale udržet klid a nadhled a projít nejen tímto dnem, ale celou zimou s větší lehkostí? Přinášíme vám 6 tipů, které vám zaručeně pomohou:
1. Dejte si realistické cíle
Jednou z věcí, které nás po Vánocích mohou dostihnout, je pocit selhání, když novoroční předsevzetí neklapou podle plánu. Je dobré přestat na sebe být příliš tvrdí a zaměřit se na menší, dosažitelnější kroky. Zkuste si proto cíle rozdělit na menší úkoly a často se ohlédněte, co se vám už podařilo. „Je naprosto v pořádku vzdát se velkých předsevzetí nebo náročných cílů. Lepší je soustředit se na drobné kroky v každodenním životě, které budete schopni trvale udržet.“ radí Jana Brůnová z personálního oddělení O2, která se tématu duševního zdraví dlouhodobě věnuje.
2. Naplánujte si něco, na co se můžete těšit
Někdy stačí opravdu málo, aby se nálada zlepšila – procházka na slunci, oblíbená kniha nebo setkání s přáteli, které jste dlouho neviděli. Zkuste si každý den najít drobnost, která vám udělá radost. Třeba i chvilka nicnedělání u šálku dobrého čaje nebo kávy může mít větší vliv, než byste čekali.
3. Hýbejte se
Pohyb je skvělým zdrojem endorfinů – hormonů štěstí, které nás dokážou povzbudit i v těžších dnech. Nemusíte hned vyrazit na dlouhý výlet, stačí pár minut chůze nebo jednoduché protažení i doma. Malý, ale účinný krok, který pro sebe můžete udělat, je třeba procházet se mezi schůzkami nebo si jen tak vystavit tvář slunci. Sluneční paprsky totiž pomáhají zlepšit náladu, a navíc podporují tvorbu vitamínu D, který je důležitý pro celkovou pohodu.
4. Nezahlťte se
Dejte si pauzu od podnětů. V dnešní době, kdy je snadné cítit se přehlcený neustálým proudem informací a očekávání, je důležité najít si chvilku klidu. Strach, že nám něco uteče, nás často nutí být neustále online a reagovat na vše okamžitě. Nemusíte sledovat každý nový podcast nebo vědět, jaké trendy právě frčí mezi influencery. Vybírejte si jen takový obsah, který vám skutečně dává smysl a přináší radost,” dodává Brůnová.
5. Zorganizujte si čas a dejte přednost důležitému
Návrat do práce po Vánocích může přinést zmatek a pocit, že všechny úkoly musíte splnit okamžitě. Věnovat čas prioritizaci úkolů a nechat si rezervu na nečekané situace vám pomůže lépe zvládnout tlak. Váš mozek se uklidní, když bude mít jasno v tom, co je nejdůležitější. „Spokojte se s tím, že postačí, když výsledek bude dobrý, nikoli perfektní. Snažit se fungovat na 100 % ve všech oblastech vašeho života může vést k vyčerpání. Stojí nám to opravdu za to? Výkon přeci není to, co určuje naši hodnotu,“ vysvětluje Brůnová.
6. Věnujte se vztahům
Vztahy mají obrovský význam pro naše duševní zdraví. Věnujte se proto těm, které vám přinášejí radost a energii. Silná síť vztahů je tím, co nám může pomoci v těžkých chvílích. Nemáte čas na setkání s přáteli? Zkuste se alespoň na chvíli zastavit a zavolat jim. I krátký rozhovor může být cenný a napomoci vám udržet vzájemné spojení. Sdílení není jen o přátelích a rodině, ale i o odbornících, kteří vám mohou pomoci najít cestu v náročných obdobích.
Kde najít další podporu a inspiraci
Každý z nás občas potřebuje popostrčit správným směrem nebo získat nový úhel pohledu. Pokud hledáte pomoc, radu nebo jen dávku inspirace, následující tipy vám mohou ukázat cestu.
Využijte online terapie
Díky online terapiím můžete snadno navázat kontakt s odborníkem, ať už žijete ve městě, na vesnici nebo máte omezené časové možnosti. Zaměstnanci O2 mají navíc možnost využít zdarma online psychoterapeutická sezení přes Terap.io. Stačí se přihlásit a domluvit si termín. Je to anonymní, rychlé a efektivní. „Péče o duševní zdraví už naštěstí dávno není tabu," tvrdí Jana Brunová a dodává: „Terapie není jen pro ty, kteří procházejí krizí nebo mají nějaké závažné potíže, ale i pro ty, kdo si chtějí ujasnit priority nebo získat nadhled nad nějakou situací. Jsem ráda, že naši zaměstnanci mají k dispozici tuto službu. Stačí pár kliknutí a odborníka máte na dosah."
Nevypusť duši
Projekt Nevypusť duši se tématu duševního zdraví
věnuje dlouhodobě. Na stejnojmenném webu nabízí ucelený přehled se spoustou
tipů, jak o své duševní zdraví pečovat i kde najít odbornou pomoc různého druhu,
když je potřeba.
Digitalnizdravi.cz
Technologie nám dávají neuvěřitelnou moc, ale zároveň nás mohou
ovlivňovat víc, než si uvědomujeme – zasahují do našeho soustředění, nálady i
myšlení. Mohou zpříjemnit náš život, pokud je využíváme smysluplně a s
rozvahou. Klíčem je najít rovnováhu. Na našem webu digitalnizdravi.cz se dozvíte, jak technologie ovlivňují naši psychickou a fyzickou pohodu
a jak je používat tak, aby podporovaly naše digitální zdraví. Můžete si udělat
i jednoduchý test, který vám poradí, jak efektivně pracovat s vaším telefonem.