O2 SOS aplikace

Mobilní aplikace O2 SOS pomáhá zachraňovat životy pacientů se srdeční zástavou. Umí přivolat první pomoc dřív než dorazí sanitka.
CSR
Marie Mališková
01. 01. 2019

Mobilní aplikace O2 SOS už od roku 2016 přispívá k záchraně životů u pacientů se srdeční zástavou. Umí k nim přivolat první pomoc dřív, než na místo dorazí sanitka či vrtulník.

Jak aplikace funguje

Automaticky vyhledá a upozorní nejbližší proškolené dobrovolníky, tzv. First Respondery. Jakmile její výzvu přijmou, naviguje je přímo k nemocnému.
Aplikace souběžně informuje dispečink a informuje volajícího na tísňovou linku, že pomoc je na cestě. V průměru se tím čekání na resuscitaci zkrátí o víc než 5 minut, což může přežití pacienta významně ovlivnit.

Kdo aplikaci využívá

Aplikaci O2 SOS již několik let využívá záchranná služba v Královehradeckém kraji, která se podílela i na jejím vývoji. K nim se postupně připojují i záchranáři v Moravskoslezském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Jihočeském a Karlovarském kraji.

Za první dva roky fungování v Královehradeckém kraji pomohla aplikace O2 SOS při více než dvou stech zdravotnických zásazích, na nichž se spolupodílelo téměř tři sta dobrovolných zachránců aktivovaných touto mobilní aplikací.

Dobrovolníci vypomáhají téměř u třetiny událostí, které operátor na operačním středisku vyhodnotí jako náhlou zástavu oběhu. Aplikaci využívají nejen zdravotničtí záchranáři, hasiči, policisté a záchranáři Horské služby, kteří nejsou v danou chvíli ve službě, ale také desítky laiků, kteří absolvovali odborné školení.

Příklad ze života

Díky rychlé pomoci proškoleného dobrovolníka přežil bez vážnějších následků i pan Jarmil Paar, který byl po zástavě srdce 12 minut ve stavu klinické smrti.
Více se můžete dozvědět v následujícím videu.

Sdílejte článek

Marie Mališková, manažerka pro reputaci, společenskou odpovědnost a sponzoring

Snažím se, aby společenská odpovědnost a podpora zajímavých snah a činů byla nejen mým pracovním ale i osobním posláním. Je radost pracovat na věcech, které dávají smysl a přinášejí hodnotu firmě i celé společnosti.

Chcete vědět, co je u nás nového?